Informacija apie „Ignitis gamybos“ akcijų supirkimą
Tarptautinė energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ 2020 m. gegužės 18 d. pradėjo įgyvendinti privalomą jos dukterinės bendrovės AB „Ignitis gamybos“ akcijų išpirkimo procesą.
„Ignitis gamybos“ akcijų privalomas išpirkimo procesas baigėsi 2020 m. rugpjūčio 17 d. Už įvykdytus sandorius buvo atsiskaityta antrą dieną po sandorio sudarymo.
Bendrovė privalomų akcijų išpirkimų metu už akcijas siūlė su Lietuvos banku suderintas kainas, kurios buvo tokios pačios, kokios buvo mokamos nekonkurencinių oficialių siūlymų metu. Už vieną „Ignitis gamybos“ akciją – 0,640 EUR kaina.
„Ignitis gamybos“ akcijos iš akcininkų išpirktos Nasdaq Vilnius oficialaus siūlymo rinkoje, vadovaujantis Nasdaq Vilnius reguliuojamos rinkos taisyklėmis.
Tuo atveju, jei akcininkai nepardavė savo turimų „Ignitis gamybos“ akcijų iki privalomų akcijų išpirkimų termino pabaigos, „Ignitis grupė“, atlikusi mokėjimus į akcijų nepardavusių akcininkų depozitinę sąskaitą, įgijo teisę kreiptis į teismą per 30 dienų nuo privalomo akcijų supirkimo termino pabaigos, prašydama įpareigoti akcijų sąskaitų tvarkytojus padaryti atitinkamus įrašus apie akcijų nuosavybės teisės perėjimą „Ignitis grupei“, ką ir padarė, 2020 m. rudenį pateikdama atitinkamus pareiškimus Vilniaus miesto apylinkės teismui.
Informacija apie „Ignitis gamybos“ akcijų nuosavybės teisių perėjimo bylos eigą
„Ignitis grupė“, atlikusi mokėjimą į depozitinę sąskaitą už likusias „Ignitis gamybos“ akcininkų neparduotas akcijas, dar 2020 m. rudenį kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą su prašymais pripažinti jos nuosavybę į šias akcijas. Teismas išskyrė pareiškimą į dvi atskiras bylas – bylą, kurioje suinteresuoti asmenys – „Ignitis gamyba“ akcininkai yra mirę, ir bylą, kurioje suinteresuotais asmenimis yra visi kiti likę „Ignitis gamybos“ akcininkai. Pareiškimas išskirtoje byloje, kurioje suinteresuotais asmenimis yra visi „Ignitis gamybos“ akcininkai, kurie nėra mirę, teisme buvo priimtas 2021 m. kovo 15 d., ir buvo iškelta civilinė byla. 2021 m. balandžio 30 d. Teismas priėmė sprendimą byloje, kurioje „Ignitis gamybos” akcininkai nebuvo nustatyti kaip mirę ir tenkino Bendrovės pareiškimą dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo, pripažino, kad 11 113 442 vnt. iš 11 688 245 vnt. privalomo jos dukterinės bendrovės „Ignitis gamyba“ akcijų pardavimo metu neperleistos akcijos yra Bendrovės nuosavybė, bei įpareigojo akcijų sąskaitų tvarkytojus padaryti įrašus vertybinių popierių sąskaitose apie nuosavybės teisės perėjimą Bendrovei (nuoroda). Minėtas teismo sprendimas jau yra įvykdytas bei įsiteisėjo.
Byla, kurioje suinteresuotais asmenimis įtraukti mirę „Ignitis gamyba“ akcininkai, iškelta 2021 m. birželio 25 d. 2021 m. rugpjūčio 27 d. Teismas priėmė sprendimą ir tenkino Bendrovės pareiškimą dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo ir pripažino, kad likę 574 803 vnt. jos dukterinės bendrovės AB „Ignitis gamyba“ (toliau – „Ignitis gamyba“) paprastųjų vardinių akcijų, kurios priklausė mirusiems „Ignitis gamybos” akcininkams bei, kurios privalomo „Ignitis gamybos“ akcijų pardavimo metu nebuvo perleistos, yra Bendrovės nuosavybė ir įpareigojo akcijų sąskaitų tvarkytojus padaryti įrašus apie nuosavybės teisės perėjimą Bendrovei (nuoroda). Minėtas teismo sprendimas jau yra įvykdytas bei įsiteisėjo.
Visa reikšminga informacija apie bylų proceso eigas buvo skelbiama „Ignitis grupės“ bei „Ignitis gamybos“ interneto svetainėse. Apie atliekamus procesinius veiksmus akcininkai taip pat buvo informuoti Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka teismo pasirinktu būdu.
Atsiskaitymas su smulkiaisiais akcininkais
Vykdant 2021 m. balandžio 30 d. Vilniaus miesto apylinkės teismo (toliau – Teismas) sprendimą, vertybinių popierių sąskaitų tvarkytojai gegužės 21 d. atliko lėšų pervedimą už turėtas akcijas daliai „Ignitis grupės“ dukterinės bendrovės AB „Ignitis gamyba“ (toliau – „Ignitis gamyba“) smulkiųjų akcininkų, dėl kurių buvo priimtas Teismo sprendimas, akcijas laikantiems asmeninėse vertybinių popierių sąskaitose. Akcininkams, „Ignitis gamyba“ akcijas laikantiems emitento apskaitoje, pinigai bus pervesti pateikus prašymą SEB bankui (žr. žemiau).
Vertybinių popierių sąskaitų tvarkytojai gegužės 21 d. atliko įrašus akcijų sąskaitose apie nuosavybės teisės į dalį „Ignitis gamyba“ akcijų perėjimą „Ignitis grupei“ dėl 10 989 527 vnt. iš 11 113 442 vnt. teismo sprendimu pripažintų „Ignitis grupė“ nuosavybe akcijų. Atitinkamai, nuo šios dienos 99,89 proc. „Ignitis gamyba“ akcijų priklauso „Ignitis grupei“.
Tiems akcininkams, kurie akcijas laikė asmeninėse vertybinių popierių sąskaitose, lėšos buvo pervestos į jų asmenines sąskaitas, tuo tarpu tie akcininkai, kurie akcijas laiko emitento apskaitoje, lėšas galės gauti kreipdamiesi į SEB banką. Tam reikia pateikti laisvos formos prašymą:
- SEB banko klientai tai gali padaryti atvykę į banko skyrių arba prisijungę prie savo el. banko, nurodydami už kokios bendrovės akcijas turi būti atsiskaityta bei asmeninės lėšų sąskaitos numerį, į kurią turėtų būti pervestos lėšos;
- ne SEB banko klientai prašymą atsiskaityti už akcijas gali pateikti iš anksto užsiregistravę į konsultaciją banko skyriuje. Asmenys vizito metu privalo turėti asmens tapatybę įrodantį dokumentą.
Informuojame, kad vykdant Teismo sprendimą, vertybinių popierių sąskaitų tvarkytojai pastebėjo, kad dalies akcijų, dėl kurių buvo priimtas Teismo sprendimas, savininkai pasikeitė. Tokių akcijų savininkams (viso yra 29) lėšos dar nėra pervestos, kadangi nustatinėjama jų tapatybė. Nustačius, kam perėjo šių akcijų nuosavybė, jos bus perrašytos į Bendrovės sąskaitą, o su šių akcijų savininkais bus atsiskaityta aukščiau aprašytu būdu. Po šių pavedimų atlikimo, Bendrovei priklausys 99,91 proc. „Ignitis gamyba“ akcijų.
Kaip Bendrovė skelbė balandžio 30 d. (nuoroda), Teismas tenkino Bendrovės pareiškimą dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo ir pripažino, kad 11 113 442 vnt. iš 11 688 245 vnt. privalomo jos dukterinės bendrovės „Ignitis gamyba“ akcijų pardavimo metu neparduotos akcijos yra Bendrovės nuosavybė, bei įpareigojo akcijų sąskaitų tvarkytojus padaryti įrašus vertybinių popierių sąskaitose apie nuosavybės teisės perėjimą Bendrovei.
Kaip Bendrovė skelbė rugpjūčio 27 d. (nuoroda), Teismas tenkino Bendrovės pareiškimą dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo ir pripažino, kad likę 574 803 vnt. jos dukterinės bendrovės AB „Ignitis gamyba“ (toliau – „Ignitis gamyba“) paprastųjų vardinių akcijų, kurios priklausė mirusiems „Ignitis gamybos” akcininkams bei, kurios privalomo „Ignitis gamybos“ akcijų pardavimo metu nebuvo perleistos, yra Bendrovės nuosavybė ir įpareigojo akcijų sąskaitų tvarkytojus padaryti įrašus apie nuosavybės teisės perėjimą Bendrovei.
Platesnė informacija, kilus klausimams
Visa reikšminga informacija apie bylos eigą bei dažniausiai užduodami klausimai–atsakymai, yra skelbiami Bendrovės (nuoroda) bei “Ignitis gamybos” (nuoroda) interneto svetainėse.
Kilus papildomų klausimų, prašome kreiptis:
1. Dėl atsiskaitymo už akcijas:
- akcininkams, "Ignitis gamybos” akcijas laikantiems asmeninėje vertybinių popierių sąskaitoje – į savo vertybinių popierių tvarkytoją
- akcininkams, "Ignitis gamybos” akcijas laikantiems emitento apskaitoje – į SEB banką (telefonu +370 5 268 2800)
2. Kitais klausimais:
Svarbiausios susijusios naujienos:
Kilus papildomų klausimų, galite kreiptis:
Per daugelį metų buvo daugybė energetikos įmonių pokyčių. Kaip sužinoti, kurios įmonės kiek akcijų turiu?
Informaciją apie pasikeitimus įmonių sujungimo metu pateikiame žemiau. Vis dėlto turimų vertybinių popierių kiekį akcininkai visais atvejais gali patikslinti tik tame banke ar finansų maklerio įmonėje, kuriame yra saugomos kliento akcijos.
Jei turite asmeninę vertybinių popierių sąskaitą, informaciją apie turimą akcijų skaičių jums suteiks jūsų bankas arba finansų maklerio įmonė, kurioje šią sąskaitą turite.
Jei neturite asmeninės vertybinių popierių sąskaitos, turėtumėte kreiptis į emitento akcijų apskaitos tvarkytoją SEB banką tel. (8 5) 268 2800 (I–V 8.00–20.00, VI 9.00–18.00, VII 9.00–16.00) arba kitais interneto svetainėje www.seb.lt nurodytais kontaktais.
- Iki 2010 11 25 turėjau AB „Lietuvos energija“ akcijų. Kiek dabar turiu AB „Ignitis gamyba“ akcijų?
2010-11-25 atskiriant įmones AB „Lietuvos energija“ akcijų skaičius sumažinamas koeficientu 0,5075725833.
2011-07-19 AB „Lietuvos energija“ pavadinimas pakeistas į AB „Lietuvos energijos gamyba“.
2011-08-25 sujungiant AB „Lietuvos energijos gamyba“ (buv. AB „Lietuvos energija“) ir AB „Lietuvos elektrinė“ įmones, už kiekvieną AB „Lietuvos energijos gamyba“ akciją suteikta 1,279736746 naujų Lietuvos energija, AB, akcijų.
Nuo 2013-08-05 Lietuvos energija, AB, pavadinimas pakeistas į AB „Lietuvos energijos gamyba“.
Nuo 2019-09-06 AB „Lietuvos energijos gamyba“ pavadinimas pakeistas į AB „Ignitis gamyba“.
- Nuo 2011-07-19 Iki 2011-08-25 turėjau AB „Lietuvos energijos gamyba“ (buv. AB „Lietuvos energija“) akcijų. Kiek dabar turiu AB „Ignitis gamyba“ akcijų?
2011-08-25, sujungiant AB „Lietuvos energijos gamyba“ (buv. AB „Lietuvos energija“) ir AB LIETUVOS ELEKTRINĖ į Lietuvos energija, AB, už kiekvieną AB „Lietuvos energijos gamyba“ (buv. AB „Lietuvos energija“) akciją suteikta 1,279736746 nauja Lietuvos energija, AB, akcija.
Nuo 2013-08-05 Lietuvos energija, AB, pavadinimas pakeistas į AB „Lietuvos energijos gamyba“.
Nuo 2019-09-06 AB „Lietuvos energijos gamyba“ pavadinimas pakeistas į AB „Ignitis gamyba“.
- Iki 2011 08 23 turėjau AB LIETUVOS ELEKTRINĖ akcijų. Kiek dabar turiu AB „Ignitis gamyba“ akcijų?
2011-08-25 sujungiant AB „Lietuvos energijos gamyba“ (buv. AB „Lietuvos energija“) ir AB „Lietuvos elektrinė“ įmones, už kiekvieną AB „Lietuvos elektrinė“ akciją suteikta 1,372256953 naujų Lietuvos energija, AB, akcijų.
Nuo 2013-08-05 Lietuvos energija, AB, pavadinimas pakeistas į AB „Lietuvos energijos gamyba“.
Nuo 2019-09-06 AB „Lietuvos energijos gamyba“ pavadinimas pakeistas į AB „Ignitis gamyba“.
- Nuo 2011-08-25 turėjau Lietuvos energija, AB akcijų. Kiek dabar turiu AB „Ignitis gamyba“ akcijų?
Nuo 2013-08-05 Lietuvos energija, AB, pavadinimas pakeistas į AB „Lietuvos energijos gamyba“.
Nuo 2019-09-06 AB „Lietuvos energijos gamyba“ pavadinimas pakeistas į AB „Ignitis gamyba“.
Akcininkų turimų akcijų skaičius dėl to nesikeitė.
Nepardaviau akcijų privalomo akcijų supirkimo metu. Ar dar galiu tai padaryti?
Pasibaigus privalomam akcijų supirkimui, „Ignitis grupė“, atlikusi mokėjimus į akcijų nepardavusių akcininkų depozitinę sąskaitą, kreipsis į teismą dėl nuosavybės teisės į šių akcininkų akcijas perėjimo jai. Taigi, aktyvių veiksmų akcininkams šiuo metu imtis nereikia. Pabrėžtina, kad finansiškai akcininkai dėl to nenukentės, nes pinigai už akcijas, jiems kreipusis, bus pervesti iš depozitinės sąskaitos.
Ar „Ignitis grupė“ kreipėsi į teismą su prašymu pripažinti jos nuosavybę į ESO ir „Ignitis gamybos“ likusias neparduotas akcijas? Kokiam teismui pateikti prašymai ir kokia yra proceso eiga?
„Ignitis grupė“, atlikusi mokėjimą į depozitinę sąskaitą už likusias ESO ir „Ignitis gamybos“ akcininkų neparduotas akcijas, dar 2020 m. rudenį kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą su prašymais pripažinti jos nuosavybę į šias akcijas. Teismas išskyrė pareiškimą į dvi atskiras bylas – bylą, kurioje suinteresuoti asmenys – „Ignitis gamyba“ akcininkai yra mirę, ir bylą, kurioje suinteresuotais asmenimis yra visi kiti likę „Ignitis gamybos“ akcininkai. Pareiškimas išskirtoje byloje, kurioje suinteresuotais asmenimis yra visi „Ignitis gamybos“ akcininkai, kurie nėra mirę, teisme buvo priimtas 2021 m. kovo 15 d., ir buvo iškelta civilinė byla (daugiau informacijos apie bylos eigą). Tuo tarpu byla, kurioje suinteresuotais asmenimis įtraukti mirę „Ignitis gamyba“ akcininkai, dar nėra iškelta, teismas laukia duomenų apie mirusių akcininkų teisių perėmėjus patikslinimo. Visa reikšminga informacija apie bylų proceso eigas bus skelbiama „Ignitis grupės“ bei „Ignitis gamybos“ interneto svetainėse. Apie atliekamus procesinius veiksmus akcininkai taip pat bus informuoti Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka teismo pasirinktu būdu.
Kokią sumą už turimą vieną „Ignitis gamybos“ akciją gausiu „Ignitis grupei“ atlikus mokėjimą į mano, kaip akcijų nepardavusio akcininko depozitinę sąskaitą?
Akcininkams, nepardavusiems akcijų privalomo akcijų supirkimo metu, bus sumokama tokia pati kaina už akcijas kaip ir privalomo supirkimo metu. Už vieną „Ignitis gamybos“ akciją bus mokama 0,640 EUR kaina.
Kokius veiksmus reikės atlikti, kad gaučiau pinigus už neparduotas akcijas?
Akcininkams reikės kreiptis į SEB banką ir užpildyti prašymą pervesti pinigus už akcijas į nurodytą piniginių lėšų sąskaitą.
Ar bylinėjimasis teisme man kainuos papildomai?
Ne, teismo proceso išlaidas apmokės „Ignitis grupė“.
Kaip bus apmokestintos pajamos, gautos į mano depozitinę sąskaitą iš „Ignitis grupės“ už privalomo akcijų supirkimo metu neparduotas akcijas?
I. Vertybinius popierius (toliau- VP) pardavusiam fiziniam asmeniui, Lietuvos Respublikos (toliau – LT) gyventojui: iš VP pardavimo pajamų atimama įsigijimo kaina ir gautas VP pelnas, neviršijantis 120 VDU apmokestinamas gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) 15% tarifu, viršijantis 120 VDU apmokestinamas GPM 20% tarifu. Šios gyventojo pajamos priskiriamos B klasės pajamoms, t. y. GPM apskaičiuoja ir sumoka pats gyventojas pateikdamas metinę pajamų mokesčio deklaraciją GPM308. VP pajamų apmokestinimui gali būti taikomas metinis 500 Eur neapmokestinamas dydis, kurį LT fiziniai asmenys gali prisitaikyti pateikdami metinę pajamų mokesčio deklaraciją.
II. VP pardavusiam fiziniam asmeniui (ne LT gyventojui, rezidentui): toks VP pardavimas yra ne objektas Lietuvoje, apmokestinti nereikia. Įmonė, įsigijusi VP iš užsienio gyventojo deklaruoja kaip B klasės pajamas metinėje GPM312 U priede.
III. VP pardavusiam LT juridiniam asmeniui: kadangi parduodamos akcijos nesuteikia daugiau kaip 10 % balsų, taikomos bendros turto pardavimo ar kitokio perleidimo taisyklės – iš pardavimo pajamų atimama VP įsigijimo kaina ir gaunamos turto vertės padidėjimo pajamos, kurios apmokestinamos 15% pelno mokesčio tarifu. Apmokestinimo, mokesčių sumokėjimo ir deklaravimo prievolės tenka VP pardavusiam juridiniam asmeniui.
IV. VP pardavusiam užsienio juridinis asmuo: užsienio juridinis asmuo LT įmonės akcijų perleidimą apmokestina savo šalyje, pagal tos teisės aktų reikalavimus. Užsienio vieneto pajamos iš VP pardavimo nėra mokesčio prie pajamų šaltinio objektas.
Ar galiu užginčyti „Ignitis grupės“ kreipimąsi į teismą dėl man priklausančių akcijų nuosavybės teisės perėjimo jai?
Visi akcijų nepardavę akcininkai bus įtraukti į bylą trečiaisiais asmenimis, todėl galės pateikti teismui atsiliepimą į „Ignitis grupės“ pareiškimą teismui.
Nepardaviau akcijų privalomo akcijų supirkimo metu dėl force majeure priežasčių, ar galiu dar tai padaryti už tokią pačią kainą, kokia už akcijas buvo mokama privalomo akcijų supirkimo metu: už vieną „Ignitis gamybos“ akciją – 0,640 EUR?
Nepriklausomai nuo priežasčių, dėl privalomo akcijų supirkimo metu akcijų nepardavusių akcininkų akcijų „Ignitis grupė“ įgyja teisę kreiptis į teismą. Taigi, aktyvių veiksmų akcininkams imtis nereikės. Pabrėžtina, kad finansiškai dėl to akcininkai nenukentės. Akcininkams reikės kreiptis į SEB banką ir užpildyti prašymą pervesti pinigus už akcijas į nurodytą piniginių lėšų sąskaitą.
Pardaviau turėtas akcijas per privalomą akcijų supirkimą. Ar turėsiu pirmumo teisę įsigyti „Ignitis grupės“ akcijų pirminio viešo akcijų siūlymo metu?
Ne, tik oficialių siūlymų metu akcijas pardavę akcininkai įgavo pirmumo teisę įsigyti „Ignitis grupės“ akcijų pirminio viešo akcijų siūlymo metu, jei įmonių akcininkais buvo kovo 17 d. ir neskundė proceso. Privalomo siūlymo metu akcijas pardavę „Ignitis gamybos“ smulkieji akcininkai galimybę įsigyti „Ignitis grupės“ akcijų turi vienodomis sąlygomis su kitais rinkos dalyviais.