Pradžia
en ru

Naujienos

Baigti unikalūs Elektrėnų komplekso kaminų ardymo darbai

Naujienos

Sėkmingai baigti unikalūs dviejų nuo 2014 m. nebenaudojamų ir grėsmę žmonėms bei aplinkiniams pastatams kėlusių Elektrėnų komplekso kaminų ardymo darbai.

Šių 250 ir 150 metrų aukščio kaminų ardymo projektas yra išskirtinis regione, kadangi tokio aukščio konstrukcijų demontavimas nei Lietuvoje, nei Baltijos šalyse dar nėra vykdytas.

„Jau keleri metai, kai atsisakėme naudoti mazutą elektros gamybai, tuo pačiu įdiegėme gerokai aplinkai mažiau žalos darančias gamybos iš gamtinių dujų technologijas, išmontavome senuosius neturinčius pritaikymo rinkoje generatorius. Dėl to šie kaminai tapo nebenaudojami ir niekada jų neprireiks šiuolaikiniams įrenginiams. Dar 2017 m. atlikome tyrimus, kurie parodė, kad šie du kaminai yra pernelyg smarkiai paveikti ardančio aplinkos poveikio ir nebegalėjo būti laikomi saugiais. Tai buvo dar vienas svarbus argumentas šiuos nepanaudojamus bei žmonėms ir aplinkiniams pastatams grėsmę keliančius kaminus išardyti“, – teigia „Ignitis gamybos“ vadovas Rimgaudas Kalvaitis.

EK kaminų ardymo darbai buvo vykdomi keliais etapais. Pirmame etape kaminus ardė konkursą laimėjusio rangovo partneriai iš Čekijos, kurie pagal parengtą demontavimo darbų planą pirmiausia demontavo vidinį plytų sluoksnį. Tuomet buvo išardytas išorinis  gelžbetoninis sluoksnis. Šio etapo darbus atliko specialus operatoriaus valdomas įrenginys, kuris nuo pat kamino viršūnės palaipsniui trupino gelžbetonines kamino konstrukcijas. Visos demontuotos medžiagos buvo surinktos kaminų viduje ir vėliau išgabentos perdirbti, utilizuoti ar buvo parduotos.

Antro etapo metu, kai kaminai buvo nuardyti iki maždaug 30 metrų aukščio, jų ardymą pratęsė strėliniai ekskavatoriai. Šių darbų metu kaminai buvo išardyti iki pat žemės paviršiaus. Demontuotos medžiagos buvo išvežtos utilizavimui ar perdirbimui, o pardavimui tinkamos medžiagos – parduotos.

Išardžius šiuos nenaudojamus kaminus, Elektrėnų komplekse liko tik vienas, 2014 m. rekonstruotas 250 m aukščio kaminas. Per šį kaminą šalinami rezervinės elektrinės 7-ojo ir 8-ojo elektrinės blokų degimo produktai. Šie blokai šiemet 519 MW galia užtikrina Lietuvos energetikos sistemos tretinio aktyviosios galios rezervo poreikį.

Video kaip buvo ardomi kaminai rasite čia: