
Paskutinėmis lapkričio mėn. dienomis Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE) vyko išskirtinės Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) Ypatingos paskirties tarnybos, Viešojo saugumu tarnybos, Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ ir AB „Ignitis gamyba“ pratybos – „Mėnesienos karys 2023”.
Šios pratybos, iš visų prieš tai „Ignitis gamybos“ objektuose vykusių pratybų, išsiskyrė tuo, kad veiksmas vyko realiu laiku, įvykius stengiantis maksimaliai priartinti prie tikrovės sąlygų. Dar vienas pratybų išskirtinumas – imituota situacija, kai Lietuvos Respublikoje įvedama nepaprastoji padėtis, o visą veiksmų koordinavimą perima Lietuvos kariuomenės padaliniai.
Pratybos prasidėjo ryte ir vyko visą parą, o jų scenarijus ir veiksmo dinamika leido iš esmės pajausti ir suprasti, kaip reikia veikti įvykus ekstremalioms situacijoms, koks svarbus efektyvus veiksmų koordinavimas ir, kad kiekviena uždelsta minutė gali būti lemtinga.
Pagal pratybų scenarijų nenustatyti asmenys įsiveržė į objekto teritoriją, užėmė valdymo pultą ir paėmė įkaitus. Padėję sprogmenis, teroristai pateikė reikalavimus ir pagrasino kas bus, jei reikalavimai nebus įvykdyti. Atskubėjus atsakingoms tarnyboms, veiksmų koordinavimui, buvo įsteigtas Operacijų štabas, kuris priėmė sprendimą evakuoti KHE darbuotojus. Be atsakingų tarnybų atstovų štabe dirbo derybininkai, paramedikai ir komunikacijos atstovai. Bendrovėje buvo sušauktas Ekstremalių situacijų operacijų centras. Kiek vėliau į elektrinės teritoriją atvyko kitos teroristų grupės užgrobtas krovininis traukinys su sprogmenimis. Situacija tapo itin grėsminga, tad Operacijų štabe buvo priimtas sprendimas nedelsiant vykdyti sprogmenų neutralizavimą bei traukinio, valdymo pulto ir įkaitų išlaisvinimą. Kovai su teroristais buvo pasitelkti Viešojo saugumo tarnybos specialieji padaliniai, Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės ARAS pareigūnai, SOP kariai.
Tai jau šeštosios taktinės pratybos mūsų strateginiuose objektuose šiais metais. Taktinės pratybos – tai puiki galimybė teisėsaugos pareigūnams ir Lietuvos kariuomenės kariams praktiškai susipažinti su strateginiais objektais. Taip pat, tai galimybė geriau pažinti vienas kitą bei suprasti mūsų partnerių vykdomų užduočių principus ir gebėti efektyviai įsijungti, ir pagal kompetenciją, vykdyti veiksmų koordinavimą ekstremalių situacijų metu. Stebint tiek „Ignitis gamybos“ darbuotojų, tiek kitų atsakingų institucijų veiksmus ir proaktyvų įsitraukimą, įvykus nestandartinėms situacijoms, galime drąsiai teigti, kad lyginant su pirmosiomis funkcinėmis pratybomis, kurias surengėme 2019 m., matomas ženklus teigiamas pokytis. Be jokios abejonės ir šios pratybos prisidėjo prie teigiamo pokyčio tobulinant atsakingų institucijų veiksmus, kilus hibridinėms (diversinėms) grėsmėms strateginio objekto ginkluoto užpuolimo ir įkaitų paėmimo atvejais.