Pradžia
en ru

Naujienos

Kruonio HAE lankęsis G. Nausėda: mūsų elektrinė Astravo AE poreikiams nebus naudojama

Naujienos

Pirmadienį Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje (HAE) lankėsi šalies vadovas Gitanas Nausėda. Susipažinęs su šio unikalaus Lietuvos energetikos objekto veikla, prezidentas užtikrino, kad Astravo AE poreikiams šios elektrinės rezervas nebus naudojamas.

Vizito metu šalies vadovas buvo išsamiai supažindintas su Kruonio HAE svarba Lietuvos ir regiono elektros energetikos sistemos patikimumui. G. Nausėdos vizitas sutapo su vieno iš hidroagregatų remontu, todėl Prezidentas galėjo iš vidaus apžiūrėti daugiau nei 7,5 metro skersmens hidroagregato vamzdį, kylantį iki aukštutinio baseino.

Prezidentas domėjosi ne tik esama Kruonio HAE situacija, bet ir elektrinės perspektyvomis. Jam buvo pristatyti analizuojami Kruonio HAE plėtros projektai – galimybė įrengti 5 hidroagregatą bei baterijų kaupiklį, plūduriuojančią saulės jėgainę aukštutiniame baseline ar seniai nagrinėjamos vėjų parko įrengimo galimybės.

Apžiūrėjęs elektrinę, G. Nausėda kartu su „Ignitis grupės“ ir „Ignitis gamybos” vadovais, energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu ir elektros perdavimo sistemos operatoriaus AB „Litgrid“ vadovais dalyvavo diskusijoje, skirtoje aptarti esminius Lietuvos elektros energetikos sistemos klausimus, taip pat buvo apžvelgta situacija dėl Astravo AE.

„Nesaugios Astravo atominės elektrinės eksploatacija kels pavojų atsakingai vykdyti branduolinės saugos ir aplinkosaugos reikalavimus bei taps grėsme tiek savo, tiek aplinkinių šalių gyventojams – savo kaimynams. Vizito į elektrinę metu buvau patikintas, kad Kruonio HAE nebus naudojama Astravo naudai, Lietuva principingai vykdys priimtus įstatymus – nepirks elektros iš šalies, kurioje veiks nesaugi atominė elektrinė, nesuteiks Kruonio HAE rezervų ir paspartins sinchronizaciją su žemynine Europa“, – sakė Prezidentas.

„Ignitis grupės“ generalinis direktorius Darius Maikštėnas pabrėžė, kad visus sisteminių paslaugų sprendimus priima sistemos operatorius AB „Litgrid“, o „Ignitis gamyba“, kaip objekto valdytojas ir rinkos dalyvis, preciziškai vykdo ir ateityje vykdys visas operatoriaus komandas ir Lietuvos įstatymus.

„Parodėme prezidentui Kruonio HAE ir papasakojome, kokia yra šio objekto strateginė reikšmė ir tolimesnei sinchronizacijai, ir sistemos stabilumui užtikrinti. Be to, jo svarba ir potencialas auga didinant vietinės žaliosios gamybos apimtis. Vienareikšmiškai šis objektas turi labai svarbią ateitį“, – sakė „Ignitis grupės“ generalinis direktorius D. Maikštėnas.

Diskusijoje buvo aptartas ir vienas iš galimų Kruonio HAE plėtros projektų – 5 hidroagregato įrengimas, dėl kurio ateities planuojama apsispręsti iki metų pabaigos. Šiuo metu yra užbaigtos studijos, kuriomis įvertinti galimi elektrinės modernizavimo variantai.

„Informavome prezidentą, kad vertiname įvairius galimos plėtros scenarijus ir pagal juos priimsime sprendimus dėl galimos plėtros, hidroagregato pasirinkimo ir finansavimo modelio. Dabartiniai skaičiavimai rodo, kad šio projekto įgyvendinimas be papildomos paramos mūsų įmonei nebūtų tvarus“, – teigia „Ignitis gamybos“ generalinis direktorius Rimgaudas Kalvaitis.

„Ignitis gamybos“ valdoma Kruonio HAE – vienintelė tokio tipo elektrinė Baltijos šalyse. Šio tipo elektrinės priskiriamos naujos kartos energetiniams objektams. Kruonio HAE skirta subalansuoti elektros gamybą ir suvartojimą, taip pat avarijų energetikos sistemoje prevencijai bei jų likvidavimui. Elektrinė taip pat užtikrina antrinį avarinį Lietuvos elektros energetikos sistemos rezervą.

Kruonio HAE dirba 4 hidroagregatai po 225 MW, bendra elektrinės galia siekia 900 MW. Sisteminių avarijų prevencijai ir likvidavimui svarbu, kad Kruonio HAE agregatai gali užtikrinti greitą rezervinę galią – visu pajėgumu į tinklą sugeba įsijungti mažiau nei per 2 min.