Pradžia
en ru

Naujienos

Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė švenčia 30 metų jubiliejų

Naujienos

2022 metai – jubiliejiniai Kruonio hidroakumuliacinei elektrinei (KHAE). Prieš 30 metų, vasario 18 d., buvo paleistas ir su energetine sistema sinchronizuotas pirmasis KHAE hidroagregatas. Tų pačių metų liepos 14 d. buvo užpildytas aukštutinis baseinas ir būtent šią dieną tradiciškai pradėtas švęsti KHAE gimtadienis.

„Žvelgiant į 30 KHAE veiklos metų galima drąsiai teigti, kad KHAE reikšmė visos Lietuvos energetikos sistemai  ne tik nesumenko, bet ir metai iš metų stipriai augo. Ypatingai tai jaučiama dabar, esant įtemptai energetinei situacijai Europoje bei sparčiai plėtojant energetiką iš atsinaujinančių išteklių ir ruošiantis sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais. Šiuose procesuose KHAE vaidina ir neabejotinai vaidins vis svarbesnį vaidmenį, ypač po to, kai čia bus įrengtas 5-asis hidroagregatas. Taigi Lietuva tikrai gali didžiuotis turėdama šį unikalų ir efektyviai išnaudojamą objektą“, – sakė „Ignitis gamybos“ vadovas Rimgaudas Kalvaitis.

Per tuos 30 metų darbuotojų dirbančių nuo pat šios elektrinės įkūrimo dienos bei naujai atėjusių pastangomis KHAE išliko ypatingai svarbiu Lietuvos ir regiono energetikos sistemai objektu. Būdama vieninteliu tokio tipo energetikos objektu regione KHAE yra viena patikimiausių Lietuvos ir regiono energetikos sistemos saugumo ir stabilumo garantų.

Šiandien pagrindinė KHAE funkcija – balansuoti elektros gamybos ir suvartojimo skirtumą šalyje. Šiuo metu KHAE naudojami 4 hidroagregatai, kurių kiekvieno maksimali galia 225 MW, ne tik balansuoja elektros gamybos ir suvartojimo skirtumą šalyje, sudarydami galimybę sparčiai energetikos iš atsinaujinančių išteklių plėtrai, bet ir teikia avarijų energetikos sistemoje prevencijos bei jų likvidavimo būtinąsias paslaugas. KHAE taip pat užtikrina antrinį avarinį Lietuvos elektros energetikos sistemos rezervą.

Šiuo metu vykdoma KHAE plėtra įrengiant 5-ą agregatą. Naujojo agregato techninės galimybės tiek generatoriaus, tiek ir siurblio režimuose išplės elektrinės galių panaudojimo spektrą, leis elektrinei efektyviau dalyvauti bendroje Europos balansavimo rinkoje. Taip pat, po sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais įmonei dalyvaujant su dažnio valdymu susijusių rezervų paslaugų rinkoje, naujasis agregatas užtikrins didesnį konkurencingumą teikiant sistemines paslaugas. 5-as agregatas reikšmingai prisidės prie šalies elektros tiekimo saugumo didinimo, elektros energetikos sistemos patikimumo bei stabilumo ir padės balansuoti Lietuvoje sparčiai plėtojamą, tačiau netolygią elektros energijos generaciją iš atsinaujinančių energijos šaltinių.