Pradžia
en

Naujienos

Specialiųjų operacijų pajėgų pratybose TE-3 ir Lietuvos kariuomenės vadas

Naujienos

Šiandien Vilniaus trečiojoje termofikacinėje elektrinėje vyko Lietuvos kariuomenės specialiųjų operacijų pajėgų pratybos. Tai jau trečios Lietuvos kariuomenės pratybos mūsų valdomose objektuose šiais metais ir pirmos, kuriose dalyvavo Lietuvos kariuomenės vadas – generolas Valdemaras Rupšys. 

Anot, „Ignitis gamybos“ vadovo Rimgaudo Kalvaičio, kaip strateginius šalies objektus valdanti įmonė, mes nuolat turime skirti ypač didelį dėmesį šių energetikos objektų saugumui ir įvairių rizikų vertinimui.   

„Tai ypač aktualu mūsų dienų įtemptos geopolitinės situacijos kontekste. Pastaruoju metu mes vis aktyviau bendradarbiaujame ir su įvairiomis karinėmis šalies struktūromis. Šios dienos Lietuvos kariuomenės specialiųjų operacijų pajėgų pratybos mūsų valdomos elektrinės Vilniuje teritorijoje – puikus to pavyzdys.  Tiek šios, tiek ir anksčiau „Ignitis gamybos“ objektuose rengtos įvairių tarnybų pajėgų pratybos leidžia mums ne tik nuolat tobulinti savo saugos ir apsaugos sistemas, bet ir aktyviai dalintis savo turimomis žiniomis su specialistais tam, kad galimų ekstremalių situacijų atveju Lietuvos kariuomenės ir kitų tarnybų pajėgos galėtų kuo efektyviau išnaudoti savo turimą priemonių arsenalą jų saugumui užtikrinti. Toks bendradarbiavimas neabejotinai padeda užtikrinti aukščiausią mūsų valdomų strateginių objektų apsaugos lygį. Šiandien noriu padėkoti Lietuvos kariuomenės vadovams ir jos profesionalams už geranorišką ir efektyvų bendradarbiavimą“, – sako „Ignitis gamybos“ vadovas Rimgaudas Kalvaitis. 

Pasak „Ignitis gamybos“ Verslo saugos skyriaus vadovo Tomo Aleknos, „Ignitis gamyba“ valdo vienus svarbiausių Lietuvos energetinių objektų Lietuvoje (EK, KHAE ir KHE). Tam, kad efektyviai užtikrintume  šių objektų saugumą, vien savo pajėgų neužtenka. Nors mes vystome daug įvairių saugumo lygį didinančių projektų pvz., diegiame naujas elektronines apsaugos sistemas, tobuliname mechanines apsaugines  priemones, keičiame vaizdo stebėjimo kameras ir kt. Tačiau siekiant geriausio rezultato yra labai svarbus ir kitų tarnybų sistemingas įsijungimas. Tai reikalinga tam, kad mūsų įmonės procesai, įgyvendinamos priemonės būtų sinergijoje su atsakingomis valstybinėmis institucijomis.  

Viena esminių mūsų veiklos krypčių yra glaudaus bendradarbiavimo  vystymas su Lietuvos kariuomenės ir Vidaus reikalų ministerijos valdymo sričiai priskirtais padaliniais – policija, Viešojo saugumo tarnyba ir kt.  Šie padaliniai yra vieni svarbiausių mūsų partnerių reaguojant į taikos metu, hibridines ir konvencines grėsmes.  

Šios dienos pratybose dalyvavo Lietuvos kariuomenės ir Vokietijos specialiųjų operacijų pajėgos, buvo panaudojami sraigtasparniai, specialios transporto priemonės ir kita įranga.  

 Pratybų scenarijus buvo kurtas atsižvelgiant į Ukrainos patirtį ir ten kilusias grėsmes strateginiams objektams. Pratybų metu buvo imituojama, kad buvo užimtos pagrindinės valdymo patalpos ir specialiųjų operacijų pajėgų kariai organizavo greitą operaciją, kurios metu buvo išlaisvinti įkaitai bei valdymo pultas.  Veiksmas vyko keliomis kryptimis, tai yra viena grupė iš sraigtasparnių nusileido ant elektrinės stogo, tuo pat metu kita grupė, dengiama snaiperių, operaciją vykdė žemėje. Šios grupės sinchronizuotai įsiveržė į elektrinę bei greitai nukenksminę priešininkus išlaisvino įkaitus ir patalpas. 

Vykusios pratybos prisidėjo ir prie mūsų darbuotojų gebėjimų tobulinimo. Įgyta patirtis, kai pratybų metu galima realiai matyti, kaip veikia specialiosios pajėgos ir kaip, bei kada reikėtų įsijungti darbuotojams, siekiant efektyviai pasiekti keliamas užduotis, įvykus saugumo incidentams, neabejotinai kelia visų mūsų kvalifikaciją ir gebėjimus veikti kartu. 

Atsižvelgę į tokių pratybų praktinę naudą, artimiausiu metu ir toliau numatome organizuoti  Lietuvos kariuomenės ir kitų mūsų partnerių pratybas Bendrovės objektuose. Taigi turėsime galimybę ne tik pamatyti, bet ir praktiškai dalyvauti pratybose, pasirengdami tinkamai reaguoti nestandartinėse ekstremaliose situacijose, o kartu prisidėti prie valstybės nacionalinio saugumo stiprinimo. 


št. srž. Arno Čemerkos nuotraukos